• Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
Dzień Żołnierzy Wyklętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Tańska   

    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          1 marca 2017 r. obchodzono w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w holu szkoły zaprezentowana została wystawa okolicznościowa. Uczniowie klas 0-VI wysłuchali  audycji  na temat działań Żołnierzy Wyklętych  przygotowanej przez Radio ,,Orzeł’’.

           Pani dyrektor Marzenna Życzko wraz z przewodniczącą Rady Rodziców zaproszone przez wojewodę warmińsko-mazurskiego uczestniczyły w miejskich obchodach tego święta. Uroczystość rozpoczęła się w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie od konferencji  pt. ,,Od Polski podziemnej do Żołnierzy Wyklętych’’. Następnie przy Pomniku Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego odbył się Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Cytat z wystawy szkolnej:

,,Żołnierze Wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne  antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Określenie pochodzi od nazwy wystawy poświęconej powojennym oddziałom partyzanckim, którą w roku 1993 na Uniwersytecie Warszawskim przygotowała Liga Republikańska, a spopularyzował je w roku 1996 Jerzy Śląski w książce pod takim tytułem.

Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach wojny na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.

Ostatni członek ruchu oporu – Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.

W praktyce jednak większość organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji mocarstw zachodnich na sfałszowanie przez PPRwyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i powyborczej amnestii, po której podziemie liczyło nie więcej niż dwa tysiące osób.

W walkach podziemia z władzą komunistyczną zginęło około 15 tys. ludzi, w tym około 7 tys. członków podziemia.’’

 Galeria


 
Wizyta w filharmonii PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Tańska   

W dniu 2.03.2017 uczniowie klas Va i Vb pod opieką nauczycielek: Joanny Michałowskiej-Stommy, Iwony Macewicz i Ewy Wrońskiej odbyli wycieczkę do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
          Podczas wyjazdu uczestniczyli w próbie orkiestry symfonicznej poznając tajniki pracy dyrygenta oraz zwiedzili budynek filharmonii.  Kluczowym punktem wycieczki było spotkanie z dyrektorem artystycznym Piotrem Sułkowskim,  przewodnikiem był pan Piotr Reszczyński z wydziału promocji, który  pokazał wszystkie pomieszczenia filharmonii i szczegółowo odpowiadał na pytania uczniów.            

 Wycieczka była uwieńczeniem projektu "Rok Feliksa Nowowiejskiego" i jednocześnie nagrodą za zaangażowanie i pracę uczniów w ramach projektu.
       

W galerii fotorelacja z wizyty w filharmonii.

Joanna Michałowska-Stomma - nauczyciel muzyki i j.angielskiego

           

 
Matematyczny pociąg PDF Drukuj Email
Wpisany przez administrator   

1 marca 2017r klasa IIa udała się do Parku Naukowo- Technologicznego  na interaktywną wystawę matematyczną pt. „Matematyczny pociąg”, przygotowaną przez gdańskie Centrum Hewelianum.

Matematyczny pociąg był dla dzieci niesamowitą podróżą w świat łamigłówek, zagadek i zadań. To również pole dla wyobraźni dziecięcej przy konstruowaniu kształtów z tangramów, konstrukcji z klocków czy słomek.

Dzieci korzystały z 20 samodzielnych stanowisk, przystosowanych do łatwego montażu i eksponowania ich w dowolnym miejscu.

wych.kl   Magdalena Zastawna

przejdź do filmu z wydarzenia na stronie www.telewizjaolsztyn.pl

 
Dzień otwarty PDF Drukuj Email
Wpisany przez Iwona Tańska   

Dzień otwarty, który odbył się w naszej szkole 25 lutego 2017 r.  okazał się, jak co roku, wyjątkowy.
Wszystko rozpoczęło się o godz. 10:30 przemową Pani Dyrektor Marzenny Życzko, która przedstawiła przybyłym rodzicom zalety nauki w naszej szkole. Następnie dzieci uczestniczyły w mini-lekcjach pokazowych, podczas których czekało je wiele niespodzianek i zadań do wykonania.
W tym roku wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Dziękujemy za odwiedzenie szkoły i mamy nadzieję, uczestniczące w zabawach dzieci otrzymały solidną dawkę pozytywnych wrażeń.
Zapraszamy do Osiemnastki!

Galeria


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 10 z 44